Antistat

ANTISTAT ESD

Folia bąbelkowa

Antystatyczna folia bąbelkowa — zabezpieczenie idealne

Prawdopodobnie każdy z nas wie, czym jest folia bąbelkowa. Dla jednych, zwłaszcza dzieci (choć nie tylko) kojarzy się przede wszystkim z prostą, choć hipnotyzującą zabawą polegającą po prostu na przebijaniu palcami pęcherzyków powietrza, co czasem okazuje się większą atrakcją niż towar, który był w folię zawinięty. Z tym właśnie kojarzą ja inni solidnym, wygodnym i niedrogim zabezpieczeniem używanym w transporcie, by uchronić przedmioty przed uszkodzeniem. Jego szczególną odmianą jest folia antystatyczna. Przyjrzyjmy się, na czym polega ochronne działanie popularnych bąbelków i jaki wpływ ma dodatek antystatyczny.

Jak działa folia bąbelkowa?

Najogólniej mówiąc, folia bąbelkowa służy do zabezpieczania towarów przed uszkodzeniem w transporcie. Dlatego też zdecydowana większość przesyłek pocztowych, oprócz kartonu lub koperty, jest owinięta właśnie nią; folię wykorzystuje się również do wypełniania pustej przestrzeni w opakowaniu. Zrobiona jest najczęściej z polietylenu, z jednej strony płaska, a z drugiej pokryta charakterystycznymi pęcherzykami wypełnionymi powietrzem. Najważniejszymi funkcjami folii bąbelkowej jest zabezpieczenie przed:

  • stłuczeniami,

  • zarysowaniami,

  • wstrząsami.

Wspomniane już pęcherzyki mają właściwości amortyzujące, dzięki czemu towar zawinięty w folię jest chroniony przed najróżniejszymi uszkodzeniami mechanicznymi. Im bąbelki są większe, tym amortyzacja działa skuteczniej. Ponadto ma właściwości izolacyjne, a więc chroni przed mrozem oraz jest odporna na wilgoć. Odznacza się również dużą wytrzymałością, przez co trudno ją rozedrzeć, a to z kolei pozwala na pakowanie przedmiotów o ostrych krawędziach

Jak działa folia bąbelkowa?

Jak już wspomniano, folia ma wiele właściwości, które czynią ją niezwykle przydaną w branży logistycznej. Warto również wspomnieć, że dodatkowo jest ona bardzo elastyczna, przez co zabezpieczenie nawet dużych i skomplikowanych w kształcie przedmiotów staje się proste i tanie. Folia jest zazwyczaj sprzedawana w formie kilkudziesięcio- lub kilkusetmetrowych rolek, ale można kupić także worki czy koperty. Jej grubość mierzy się natomiast w mikrometrach, nazywanych też zamiennie mikronami — wartości wahają się zazwyczaj pomiędzy 40, a 60.

Czym jest folia antystatyczna?

Specyficzną odmianą folii bąbelkowej jest ta z dodatkiem antystatycznym – rozpraszająca i ekranująca. Poza standardowymi właściwościami sprawdza się ona szczególnie dobrze w zabezpieczaniu sprzętów elektronicznych. Folia antystatyczna chroni bowiem dodatkowo przed wyładowaniami elektrostatycznymi, które mogłyby pojawić się przy transporcie elektroniki, dla której te bywają bardzo szkodliwe. Chroni też przed kurzem i pyłem, równie niebezpiecznych dla tego rodzaju sprzętów. Taką folię łatwo rozpoznać — zazwyczaj ma ona kolor różowy, w przeciwieństwie do białej standardowej wersji. Wśród towarów, które się w nią owija, można wyróżnić między innymi:

  • telewizory,

  • komputery,

  • sprzęt audio,

  • CD/DVD,

  • akcesoria elektroniczne,

  • podzespoły.

Znana niemal wszystkim folia bąbelkowa jest zatem doskonałym materiałem do ochrony przewożonych i magazynowanych towarów, zapewniając niemal stuprocentowe zabezpieczenie przed uszkodzeniami mechanicznymi, otarciami i zarysowaniami. Ponadto jej specyficzna wersja z dodatkiem antystatycznym świetnie sprawdza się przy transporcie sprzętu elektronicznego, szczególnie podatnego na wstrząsy oraz wyładowania elektrostatyczne, które mogłyby okazać się dla niego zabójcze. W połączeniu z niską ceną i łatwą dostępnością folia pęcherzykowa stanowi najlepszą polisę ubezpieczeniową praktycznie dla każdego rodzaju towaru.