Antistat

ANTISTAT ESD

Odzież ESD

Do czego służy odzież ESD?

Elektryczność statyczna jest obecna w naszym życiu praktycznie na każdym kroku, a jej doświadczenie zwykle nie należy do najprzyjemniejszych. Przypomina drobne, krótkotrwałe, elektryzujące ukłucie i raczej nie wiąże się z żadnymi dalszymi reperkusjami. Jednakże ta sama elektrostatyka w określonych warunkach może okazać się niebezpieczna dla podzespołów elektronicznych. Z tego względu powstała specjalna odzież ESD, która stanowi jeden z elementów systemu zabezpieczeń antyelektrostatycznych oraz chroni podzespoły przed szkodliwymi skutkami wyładowania elektrostatycznego, a przede wszystkim przed szkodliwym polem elektrostatycznym.

Czym jest odzież elektrostatyczna?

Odzież ESD może specjalnie nie różnić się wyglądem od tej zwyczajnej. Tym, co odróżnia ją od zwykłych ubrań są właściwości antyelektrostatyczne. Przy wytwarzaniu takich produktów, poza standardową włókniną, stosuje się także specjalne włókna przewodzące. Pozwalają one na stworzenie tzw. klatki Faradaya, która chroni produkt przed wpływem pola elektrostatycznego. Mogą również odprowadzać — do uziemienia — napięcie elektrostatyczne, jakie może wytworzyć się na ciele człowieka. Zmniejsza to ryzyko szkodliwego działania elektrostatyki na elektronikę.

Odzież ochronna ESD może przyjmować formy zwyczajnych koszulek, lecz ze względu na jej częste zastosowanie na terenie różnorakich firm przemysłowych, zazwyczaj największą częścią asortymentu sklepów z produktami antystatycznymi pozostają ubrania robocze. Wśród nich znaleźć można chociażby wszelkiego rodzaju, fartuchy, koszulki, spodnie, rękawice ochronne czy obuwie.

Kto korzysta z odzieży ESD?

Choć dostępne dla wszystkich, ubrań antyelektrostatycznych używa się w pierwszej kolejności w zakładach pracy, ze względu na ich szczególne właściwości. Skuteczne odprowadzanie wyładowań elektryczności statycznej staje się szczególnie ważne w takich wyspecjalizowanych branżach jak:

• produkcja elektroniki,
• petrochemia,
• gazownictwo,
• farmaceutyka.

Widać zatem, że odzież antystatyczna jest użyteczna, a wręcz potrzebna zwłaszcza w tych zakładach, w których pojawienie się ładunków elektrostatycznych mogłoby skutkować uszkodzeniem elementu elektronicznego, zapłonem lub wybuchem.

Zgodność z wymaganiami normy

Każda odzież antyelektrostatyczna, aby spełniała swoje zadanie, musi być zgodna z wymaganiami międzynarodowej i jednocześnie polskiej normy. Jest nią, dla przemysłu elektronicznego, norma o numerze PN-EN 61340-5-1: „Elektryczność statyczna. Ochrona przyrządów elektronicznych przed wyładowaniem elektrostatycznym. Wymagania ogólne.” Znajdziemy w niej górne limity rezystancji powierzchniowej dla odzieży oraz wymagania dla rękawic i obuwia. Bez nich nie ma gwarancji, że odzież ESD będzie spełniała swoją podstawową funkcję, a tym samym chroniła przed potencjalnie zagrażającymi wyładowaniami elektrostatycznymi.

Chociaż elektryczność statyczna w codziennym życiu może dla wielu być w najgorszym razie okazjonalnym, niekomfortowym doświadczeniem, to w licznych zakładach pracy stanowi niemałe zagrożenie. Z tego względu robocza odzież antystatyczna cieszy się taką popularnością, jako że stanowi skuteczną ochronę przed elektrostatyką, a przez to pozostaje ważną składową dbania o bezpieczeństwo elementów elektronicznych. Ubrania ESD są niezbędnym elementem wyposażenia każdej firmy produkującej, montującej lub serwisującej urządzenia elektroniczne.